Svinjac je objekat namenjen držanju svinja i po nekoj osnovnoj podeli mogu biti otvoreni ili zatvoreni. Ovde se pod otvorenim svinjcima misli na one u kojima se ne kontroliše klima, nego su direkno izloženi spoljnim uticajima. zatvoreni svinjci su već podložniji podešavanju uslova u kojima se dreže svinje.
Zajedno u oborima se drže tovljenici, mlade krmače koje čekaju pripust i krmače koje čekaju prašenje. Takođe se drže krmače sa prasadima koje je oprasila. Pojedinačno se drže samo krmače pred prašenje i nerastovi.
U svinjcu je neophodno obezbediti kvalitetno provetravanje, ali nikako ne treba da bude promaje. Podovi se u poslednje vreme prave da budu kombinovani na način da je veći deo poda pun, a manji deo rešetkast. Pun deo poda se pravi bliže koritu sa hranom i ima pad prema rešetkastom delu. Pored toga veoma je raširen i sistem gde je ceo pod pun, što otežava čišćenje svinjca i povećava vreme rada oko svinja. Potpuno rešetkasti podovi se grade na specijalizovanim objektima za gajenje svinja.
Gradnjom kvalitetnih svinjaca koji potom budu opremljeni dobrim tehničkim rešenjima se postiže: brži prirast, bolja konverzija hrane i bolje zdravstveno stanje svinja.
Sadržaj
Svinjac za krmače
Svinjac za krmače ima svoje specifičnosti, potrebno je imati obore za krmače koje su na čekanju da budu uparene, krmače koje čekaju da se oprase i objekte za krmače koje su se oprasile. Krmače se u objekat gde će se oprasiti premeštaju nekoliko dana pre prašenja.
Fiksiranje krmača u takozvanim klještima se preporučuje samo kod problematičnih krmača, jer se tako može smanjiti opasnost od toga da prasad budu prignečenja.
Svinjac za tovljenike
Za tovljenike se računa da je potrebno 0,7 ili 0,8 metara kvadratnih prostora po jednom tovljeniku u oboru. Izgled svinjaca za tovljenike se prilagođava držanju svinja težine od 25 kg do 110 kg i obično ima dva tipa obora. Prvi su za predtov gde se drže tovljenici težine do 60 kilograma, a u drugima se drže tovljenici težine preko 60 kilograma. Obično se u jednom oboru drži po 10 tovljenika.
Kombinovano
Objekat za držanje svinja koji se najčešće sreće na našim prostorima jeste kombinovani. U njemu mogu da se prase krmeče, ali mogu i da se drže tovljenici.
citat sa sajta sremskenovine.co.rs
Na osnovu člana 18.stav 4, Zakona o dobrobiti životinja, ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije donosi Pravilnik o uslovima za dobrobit životinja u pogledu prostora za životinje, prostorija i opreme u objektima u kojima se drže, uzgajaju i stavljaju u promet životinje u proizvodne svrhe, načinu držanja, uzgajanja i prometa pojedinih vrsta i kategorija životinja, kao i sadržini i načinu vođenja evidencije o životinjama. (Pravilnik objavljen u “Službenom glasniku RS” broj 6/10).
Članom 14.ovog pravilnika je definisano kakvi treba da budu podovi boksova u kojima se drže svinje, kakva treba da prostor i pregrade. Članom 17. je definisano da svakom zalučenom prasetu ili tovljeniku mora da se obezbedi najmanja površina poda u odnosu na telesnu masu i to:
– 0,15 m² za životinju koja ima manje od 10 kg žive vage;
– 0,20 m² za životinju od 10kg do 20 kg žive vage;
– 0,30 m² za životinju od 20 kg do 30 kg žive vage;
– 0,40 m² za životinju od 30kg do 50 kg žive vage;
– 0,55 m² za životinju od 50 kg do 85 kg žive vage;
– 0,65 m² za životinju od 85 kg do 110 kg žive vage;
– 1,00 m² za životinju koja ima više od 110 kg žive vage;
Najmanja površina poda koja mora da se obezbedi za svaku suprasnu nazimicu iznosi 1,64 m², a za svaku krmaču 2,25 m².