Malinin smotavac (Notocelia udmanniana) je mali leptir koji je sivo smeđe boje. Za njega se koristi još i naziv malinin savijač.
Gusenice od malininog smotavca se pojave relativno rano u proleće. One se hrane mladim izdancima i lišćem. Pored ishrane na malinama, štetu mogu napraviti na kupinama. Deo problema može da predstavi što se može hraniti korovskim biljkama, sa kojih se povremeno može premestiti u malinjak.
Ovaj moljac kada miruje ima na krilima specifičnu šaru u obliku tamnosmeđe tačke.
Izgled
Odrasli leptirići imaju raspon krila od 15 – 20 mm, a dužina insekta je 10 mm. Boja im je sivo smeđa i mogu imati tamniju mrlju na krilima. Ta tamnija šara može biti različitih nijansi smeđe i različitog oblika. Ta tamnija mrlja na krilima je oivičena uvek belom bojom.
Gusenica je smeđe boje, na prednjem delu ima tri para nogu. Glava kod gusenice je jasno izražena i ima tamniju boju od tela. Jaja su dimenzija 0.65 x 0.5mm i imajju nepravilan oblik koji se može kretati od elipsastog pa do okruglog. Jaja su odmah nakon polaganja svetlo bele boje, ali vremenom postaju tamnija.
Životni ciklus
Ovaj štetni insekt ima dve generacije tokom godine. Malinin smotavac ima prvu generaciju relativno rano u proleće i usled toga gusenice mogu nanositi štetu na mladim biljkama maline.
Pored maline može da se hrani na kupini i na nekim divljim korovskim biljkama.
Pročitajte kompletan takst o malini
Zaštita i suzbijanje
Suzbijanje malininog smotavca se vrši insekticidima u sklopu redovnog prskanja protiv drugih štetočina koje napadaju zasade malina.
Kao preventiva se preporučuje raskrčivanje šikara u blizini zasada jer na njima može da se hrani i da prezimi, pa da se posle širi na malinjak. Takođe je potrebno u jesen očistiti malinjak od biljnog otpada jer u njemu može da prezimi malinin smotavac.