Celerova muva je naziv koji se kod nas koristi za dva insekta (Euleia heraclei L.) i (Acidia heraslei L.). Na slikama dole se može videti da je sličnost među njima veoma velika i da je to razlog zašto ih nazivamo istim imenom.
Pored sličnosti po izgledu, važno je napomenuti da postoji više nijansi u bojama, od kojih se neke nijanse boje preklapaju kod obe vrste.
Pored celera ovi štetni insekti mogu problem napraviti i na paštrnjaku. Šteta je izražena naravno prilikom jakih napada na mladim biljkama koje imaju malo listova.
Celerova muva spada u grupu voćnih mušica. Prisutne su u celoj Evropi uključujući i Ujedinjeno kraljevstvo.
Odrastao insekt je dužine oko 5mm, dok je zbog izgleda krila širok oko 10mm. Larva (crv) celerove muve se povremeno naziva i miner lista celera. Larva je bele boje i nema noge, kad se potpuno razvije ima dužinu od oko 8mm.
Prosečno celerova muva u toku godine može da razvije dve generacije insekata. Kad je lošija godina to može biti jedna, a kad su baš dobre godine to mogu biti tri generacije. Ali kao što smo spomenuli najčešće su to dve generacije štetnih insekata godišnje.
Ženka najčešće polaže oko 100 jaja i to svako pojedinačno da bi se larve mogle razvijati bez konkurencije za hranu.
Šteta nastala delovanjem celerove muve
Pored štete koju nanosi celeru, napada i zasade paštrnjaka. Takvim svojim delovanjem celerova muva nanosi štetu na plodovima i umanjuje njihov krajnji kvalitet.
Prisustvo štetnog insekta na zasadima celera i paštrnjaka se može primetiti od kraja aprila pa sve do u jesen. Larva se hrani mekim tkivom na listovima ostavljajući iza sebe na listovima nepravilne mrlje oštećenja koja su u početku svetlije boje. kako vreme prolazi ta oštećenja na celeru postaju tamnija.
Ukoliko je napad intenzivniji, dolazi do oštećenja većeg broja listova na biljki i plodovi celera i paštrnjaka počinju slabije i nepravilno da se razvijaju.
Zaštita
Prva mera zaštite bi bila da se celer, paštrnjak i peršun ne sade blizu gde su gajeni prethodne godine. Pregledi na parcelama koji se nalaze pod zasarima ovih biljaka trebaju biti učestali u toku maja i juna meseca da bi se na vreme uočilo da li je došlo do veće pojave celerove muve na biljkama.
Tema na poljoinfo forumu: